Majówka w rezerwacie przyrody Stawy Milickie - cieszmy się wiosną odpowiedzialnie
Planując wycieczkę do rezerwatu przyrody Stawy Milickie w tzw. długi weekend majowy należy wziąć pod uwagę, iż jest to obszar szczególnie cenny pod względem przyrodniczym.
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 14 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z 28 maja 2013 r. w sprawie rezerwatu przyrody Stawy Milickie celem ochrony tego obszaru jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych wielu szczególnie cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz fragmentów środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsca ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku, a także innych gatunków zwierząt, roślin i ich siedlisk.
Obszar, dzięki niezwykłym walorom przyrodniczym i krajobrazowym, został w 1995 r. wpisany na listę konwencji ramsarskiej (ang. Ramsar Convention on Wetlands). Ponadto jako jedyny krajowy obiekt wchodzi w skład międzynarodowej sieci jezior i innych zbiorników wodnych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi Living Lakes („żyjące jeziora”). Powyższe sprawia, iż rezerwat przyrody Stawy Milickie stanowi jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych w Polsce.
Dlatego też istotnym jest, aby w zetknięciu z tak cenną formą ochrony przyrody, odbywając wycieczkę w rezerwacie przyrody Stawy Milickie, zadbać o przestrzeganie następujących zasad:
- poruszaj się wyłącznie ogólnodostępnymi szlakami turystycznymi: pieszymi, rowerowymi, konnymi lub kajakowymi - schodzenie ze szlaków bez stosownych zezwoleń jest zabronione!
- nie wchodź w szuwary i do wody,
- spacerując z czworonogiem trzymaj go na smyczy,
- zachowaj ciszę i nie rozpalaj ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
- nie wchodź i nie wjeżdżaj rowerem w miejsca zagrodzone szlabanem oraz nie ignoruj tablic z informacją o zakazie wstępu,
- niedozwolone jest przechodzenie przez stawy z niskim poziomem wody celem dotarcia do wysp.
Przypominamy, iż w rezerwacie obowiązują zakazy wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody stąd nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zasad stanowi wykroczenie i może skutkować konsekwencjami finansowymi - tj. karą grzywny.
Przede wszystkim jednak prosimy zwrócić uwagę na fakt, iż weekend majowy przypada w trakcie okresu lęgowego ptaków, który ma newralgiczne znaczenie w rozwoju tych zwierząt. Głównym zagrożeniem dla ornitofauny jest natomiast płoszenie ptaków będące skutkiem uprawiania nieodpowiedzialnej turystyki.
Należy zauważyć, iż wchodzenie w strefy poza szlakami powoduje niepokój u ptaków, które nie są w tych miejscach przyzwyczajone do obecności człowieka. Spłoszone ptaki odlatują z gniazd, co może skutkować wyziębieniem zarodków jaj, przez co nie wyklują się z nich pisklęta. Ponadto jaja lub pisklęta w pozostawionych bez opieki gniazdach mogą stać się „łatwym kąskiem” dla drapieżników. Niestety, w przypadku gatunków żyjących krótko utrata pierwszego lęgu i brak sukcesu związanego z jego ponownym wyprowadzeniem uniemożliwia skuteczne rozmnażanie.
Z tego powodu z pozoru błahe zachowanie jak przejście niedozwoloną trasą (w myśl zasady: „jeśli zrobię to tylko raz, to chyba się nic nie stanie”) może doprowadzić do utraty lęgu lub do spłoszenia piskląt. Bez opieki „rodziców” pisklęta zginą z głodu, gdyż nie są gotowe do samodzielnego życia, a także są narażone na ataki drapieżników.
Cieszmy się przyrodą odpowiedzialnie i dajmy zwierzętom przestrzeń do życia w miejscu ich naturalnego występowania.
Zarządzenia w sprawie wyznaczenia w rezerwacie szlaków turystycznych:
Zarządzenie nr 12 RDOŚ we Wrocławiu z 26.04.2010 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 17 RDOŚ we Wrocławiu z 27.04.2012 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 13 RDOŚ we Wrocławiu z 28.05.2013 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 23 RDOŚ we Wrocławiu z 07.10.2013 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 13 RDOŚ we Wrocławiu z 10.06.2015 r. Stawy Milickie
Fot.: Irena Litwicka