Przywracanie i ochrona warunków siedliskowych dla gatunków lęgowych ptaków w obszarze Natura 2000 Zbiornik Mietkowski PLB020004
Strona internetowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Nazwa zadania: Przywracanie i ochrona warunków siedliskowych dla gatunków lęgowych ptaków w obszarze Natura 2000 Zbiornik Mietkowski PLB020004.
Całkowity koszt zadania wynosi 638 055,00 zł.
Projekt finansowany jest w 100 % ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego 4.1.1 Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej, część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo.
W ramach projektu realizowane będą działania z zakresu ochrony czynnej wskazane w zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 1 kwietnia 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Zbiornik Mietkowski PLB020004. Działania ochronne obejmować będą:
- usunięcie zadrzewień i zakrzaczeń w obrębie czaszy zbiornika (wyspy oraz strefa brzegowa), wykarczowanie pni oraz wykoszenie wraz z wywiezieniem biomasy. Ponadto zniwelowanie hałd i zagłębień oraz przykrycie terenu warstwą żwiru i piasku,
- wykaszanie wysp raz na 2 lata w celu powstrzymania sukcesji i utrzymania siedliska ptaków w stanie niezarośniętym,
- utworzenie „strefy ciszy”, w której nie powinni przebywać ludzie poruszający się przy użyciu sprzętu pływającego, poprzez zamieszczenie informacji na wodzie i brzegu (pływające boje, tablice informacyjne),
- umieszczenie w obrębie czaszy zbiornika tablic edukacyjnych informujących, o zakazie wjazdu na jego teren, z uwagi na możliwość płoszenia ptaków,
- coroczną kontrolę wysp przed każdym sezonem lęgowym i przeprowadzenie odstrzału drapieżników przebywających na wyspach lub odłów w żywołapki.
Działania mają na celu zwiększenie powierzchni żerowisk, a także stworzenie bezpiecznych miejsc odpoczynku i noclegu dla gatunków ptaków stanowiących przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Zbiornik Mietkowski PLB020004, tj. kulika wielkiego Numenius arquata, mewy czarnogłowej Larus melanocephalus, rybitwy rzecznej Sterna hirundo i rybitwy białoczelnej Sternula albifrons.
W pierwszym roku realizacji projektu zaplanowano przeprowadzenie wycinki drzew i krzewów łącznie z powierzchni 14 ha. Z uwagi na okres lęgowy ptaków prace wycinkowe prowadzone będą w okresie od października do grudnia 2016 r. Rozmieszczone zostaną także tablice edukacyjne oraz wykonane zostaną pierwsze kontrole wysp w celu eliminacji drapieżników mogących zagrozić kolonii lęgowej ptaków. Pozostałe zadania zostały rozłożone na kolejne lata realizacji projektu – nie bez znaczenia jest fakt, że mogą być one realizowane jedynie poza sezonem lęgowym ptaków, poza tym część prac będzie wykonywana na wyspach, gdzie tylko na jedną z nich, w okresie późno-jesiennym można dostać się drogą lądową .
Termin realizacji zadania 01.01.2016 – 30.06.2023 r.