Wyjazdowe posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w rezerwacie przyrody „Stawy Przemkowskie”
Głównym tematem posiedzenia Regionalnej Rady Ochrony Przyrody była kwesta ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Stawy Przemkowskie” w kontekście działań zaproponowanych przez nowego dzierżawcę stawów zlokalizowanych w granicach ww. rezerwatu przyrody, związanych z gospodarką rybacką.
Rezerwat położony jest w dolinie rzeki Szprotawy, na północ od Przemkowa. Zgodnie z Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia17 kwietnia 2014 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Stawy Przemkowskie” (Dz. U. Woj. Dol. z 2014 r. poz. 2024) jego celem ochrony przyrody są stawy, mokradła oraz otaczające je lasy w dolinie Szprotawy, stanowiące ostoję licznych i cennych gatunków ptaków (np. zielonki Zapornia parva, bąka Botaurus stellaris, bielika Haliaeetus albicilla).
Rezerwat posiada powierzchnię 1071,56 ha, a w jego granicach znajdują się kompleksy stawów rybnych (łączna powierzchnia stawów wynosi 950 ha) oraz lasy i niewielkie płaty łąk. Obszar ten stanowi jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych w województwie dolnośląskim. Pokrywa się on powierzchniowo z obszarem specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Stawy Przemkowskie PLB020003 i terenem Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, a z uwagi na szczególne walory przyrodnicze i krajobrazowe został objęty szczególną ochroną przyrodniczą tj: Konwencją Ramsar (Ramsar Convention on Wetlands).
W trakcie terenowej części posiedzenia członkowie Rady oraz zaproszeni goście (specjaliści z dziedziny ornitologii) mieli możliwość przyjrzenia się kondycji przyrodniczej ww. rezerwatu przyrody. Zwrócono przy tym uwagę na stan zachowania stawów w rezerwacie, które – z uwagi na przerwę w użytkowaniu gospodarczym (w okresie zmiany dzierżawcy terenu) – w znacznym stopniu zarosły szuwarem.
Sytuacja jest niekorzystna zarówno dla dzierżawcy stawów – bowiem zmniejszenie powierzchni lustra wody uniemożliwia bądź utrudnia hodowlę ryb – jak również dla ornitofauny, gdyż u podstaw zachowania celu ochrony przyrody ww. rezerwatu przyrody leży utrzymanie prowadzenia na stawach gospodarki rybackiej.
Drugą część posiedzenia stanowiły obrady, podczas których debatowano na temat działań z zakresu czynnej ochrony przyrody, których realizacja w rezerwacie przyrody „Stawy Przemkowskie” umożliwi przywrócenie na stawach prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w zgodzie założeniami ochrony tego wyjątkowego pod względem przyrodniczym obszaru.