Rezerwat przyrody „Stawy Milickie” – jak spędzać czas wolny w zgodzie z naturą
Wycieczka w rezerwacie przyrody „Stawy Milickie” powinna być dla nas jak wizyta w domu przyjaciela, gdzie respektujemy zasady gospodarza i jednocześnie spędzamy miło czas. Dlatego też planując spotkanie z przyrodą w granicach tak cennej formy ochrony przyrody pamiętajmy, że w rezerwacie jesteśmy gościem i powyższe zobowiązuje nas do postępowania we właściwy sposób.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na fakt, iż w rezerwacie przyrody „Stawy Milickie” obowiązuje katalog zakazów zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 55), których przestrzeganie ma na celu ochronę cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz fragmentów środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsca ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku, a także innych gatunków zwierząt, roślin i ich siedlisk.
Dla zachowania celu ochrony rezerwatu przyrody „Stawy Milickie” bardzo istotne jest, aby w terenie poruszać się wyłącznie w miejscach w których obecność człowieka nie zagraża florze i faunie. Dlatego też do dyspozycji turystów udostępniono trasy piesze, rowerowe, kajakowe, a także szlaki konne i specjalne punkty, np. wieżę obserwacyjną przy stawie Grabownica.
Należy zauważyć, iż głównym zagrożeniem dla ptaków bytujących w przedmiotowym rezerwacie jest płoszenie będące skutkiem uprawiania nieodpowiedzialnej turystyki.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż wchodzenie w strefy poza szlakami powoduje niepokój u ptaków, które nie są w tych miejscach przyzwyczajone do obecności człowieka. Spłoszone ptaki odlatują z gniazd, co może skutkować wyziębieniem zarodków jaj, przez co nie wyklują się z nich pisklęta. Ponadto jaja lub pisklęta w pozostawionych bez opieki gniazdach mogą stać się „łatwym kąskiem” dla drapieżników. Niestety, w przypadku gatunków żyjących krótko utrata pierwszego lęgu i brak sukcesu związanego z jego ponownym wyprowadzeniem uniemożliwia skuteczne rozmnażanie. Płoszenie ptaków jest dla nich niebezpieczne nie tylko w okresie lęgowym, lecz również późnym latem, jesienią i zimą (niepokojenie ptaków w okresach kiedy przygotowują się do migracji lub w czasie niedostatku pożywienia, może powodować deficyty energetyczne i prowadzić do śmierci osobników).
Z tego też powodu z pozoru błahe zachowanie jak przejście niedozwoloną trasą – w myśl zasady: „jeśli zrobię to tylko raz, to nic nie stanie” – przy kumulacji innych negatywnych czynników, może mieć dramatyczne skutki.
Dlatego też cieszmy się przyrodą odpowiedzialnie i stosując się do zakazów obowiązujących w rezerwacie przyrody „Stawy Milickie” pamiętajmy, aby przestrzegać następujących zasad:
- podczas wycieczki trzymaj się szlaku,
- nie wchodź i nie wjeżdżaj rowerem w miejsca zagrodzone szlabanem oraz nie ignoruj tablic z informacją o zakazie wstępu,
- nie wchodź w szuwary i do wody,
- spacerując z czworonogiem trzymaj go na smyczy,
- zachowaj ciszę i nie rozpalaj ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
- absolutnie nie pływaj kajakami po stawach – do tego celu wyznaczono specjalne szlaki kajakowe,
- ogranicz używanie dronów w rezerwacie do niezbędnego minimum,
- kategorycznie zabronione jest obniżanie lotu drona nad powierzchnie stawów i powodowanie podrywania się ptaków do lotu.
Podziękuje Ci za to przyroda, jak również Twój portfel, gdyż nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zasad stanowi wykroczenie i może skutkować przykrymi konsekwencjami – zgłoszeniem na Policję i karą grzywny.
Zarządzenia w sprawie wyznaczenia w rezerwacie szlaków turystycznych:
Zarządzenie nr 12 RDOŚ we Wrocławiu z 26.04.2010 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 17 RDOŚ we Wrocławiu z 27.04.2012 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 13 RDOŚ we Wrocławiu z 28.05.2013 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 23 RDOŚ we Wrocławiu z 07.10.2013 r. Stawy Milickie
Zarządzenie nr 13 RDOŚ we Wrocławiu z 10.06.2015 r. Stawy Milickie
Fot.: RDOŚ we Wrocławiu