Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie ratują ptaki
18 lipca 2014 r. pracownicy Wydziału Spraw Terenowych II w Radomiu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie otrzymali zgłoszenie od mieszkańca miejscowości Grabina (gmina Skaryszew) w sprawie rannego ptaka znalezionego w czasie prac polowych pod linią wysokiego napięcia. Po przybyciu na miejsce okazało się, iż jest to samiczka pustułki Falco tinnunculus, gatunku objętego ochroną ścisłą, wymagającego ochrony czynnej.
Po wstępnych oględzinach stwierdzono, że ptak ma uszkodzone skrzydło. W związku z tym pustułkę przekazano do Fundacji - Straż Ochrony Zwierząt we Wrzosowie pod Radomiem w celu udzielenia niezbędnej, fachowej pomocy.
Pustułka Falco tinnunculus to gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych Falconidae. W I połowie XX w. pustułka należała do najliczniejszych i najbardziej rozpowszechnionych ptaków szponiastych w Polsce. Większość osobników zasiedlała tereny rolnicze z niewielkimi lasami i zadrzewieniami. W wyniku intensyfikacji rolnictwa pustułki zaczęły zasiedlać tereny zurbanizowane, a w szczególności wysokie budynki miejskie. Obecnie najliczniejsze zwarte populacje pustułki występują w dużych miastach - w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi gniazduje po kilkadziesiąt par tych ptaków. Ogółem, według różnych źródeł, w naszym kraju do lęgów może przystępować od 3500 do 7000 par pustułek. Głównym pożywieniem tych ptaków są gryzonie, owady oraz małe ptaki.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Warszawie