Ochrona stanowiska zanokcicy serpentynowej
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu w ramach realizacji działań z zakresu ochrony czynnej, określonych w zarządzeniach w sprawie ustanowienia planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000, zleciła wykonanie ogrodzenia zabezpieczającego stanowisko zanokcicy serpentynowej Asplenium adulterinum (4066) - kluczowego przedmiotu ochrony w obszarze Natura 2000 Kamionki PLH020005. Działania prowadzone były za zgodą i we współpracy z Gminą Pieszyce - właścicielem terenu – która zdeklarowała nadzór nad ogrodzeniem.
Zanokcica serpentynowa Asplenium adulterinum to gatunek paproci powstały w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków zanokcic: skalnej A. trichomanes oraz zielonej A. viride. W Polsce gatunek ten występuje jedynie na Dolnym Śląsku (100% populacji krajowej zlokalizowane jest na terenie województwa dolnośląskiego) i związany jest niemal wyłącznie ze skałami serpentynitowymi. Zanokcica serpentynowa preferuje półcień, unikając miejsc nadmiernie zacienionych, jak i nasłonecznionych. 80% populacji skupione jest na terenie Wzgórz Kiełczyńskich, które również objęte są ochroną w ramach sieci Natura 2000.
Stanowisko w Kamionkach jest jednym z czterech leżących poza Wzgórzami Kiełczyńskimi. Przedmiotowy obszar Natura 2000 został utworzony właśnie ze względu na występowanie tej cennej paproci (10% krajowej populacji). Stanowisko zlokalizowane jest na stromym stoku nad doliną Kamionki, porośniętym dojrzałym drzewostanem sosnowym. W jego bezpośrednim otoczeniu znajdują się pastwiska, na których wypasane są krowy oraz konie – jest to jedno z podstawowych zagrożeń dla gatunku, ponieważ pasące się zwierzęta wkraczają na teren stanowiska, wydeptują je oraz zgryzają. W związku z tym konieczne było zabezpieczenie stanowiska przed zwierzętami hodowlanymi, poprzez odgrodzenie terenu pastwiska od wychodni stanowiących siedlisko tego chronionego gatunku.
------------------------------
Źródło: RDOŚ we Wrocławiu
Fot.: Renata Sierżant