Ochrona czynna w obszarach Natura 2000
Od września 2014 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu realizuje zadania określone w zarządzeniach w sprawie ustanowienia planów zadań ochronnych dla sześciu obszarów Natura 2000:
- Chłodnia w Cieszkowie PLH020001,
- Sztolnie w Leśnej PLH020013,
- Skałki Stoleckie PLH020012,
- Kopalnie w Złotym Stoku PLH020007,
- Masyw Chełmca PLH020057,
- Masyw Ślęży PLH020040.
Głównymi przedmiotami ochrony dla ww. obszarów są gatunki nietoperzy wymienione w Załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG, w zawiązku z tym przeprowadzone zostały kontrole ich zimowisk. W większości kontrolowanych sztolni nie stwierdzono pogorszenia ich stanu oraz niekorzystnych zmian jakie mogłyby wpłynąć na warunki bytowania gatunków nietoperzy zimujących w ich wnętrzach. Jedynie w chłodni w Cieszkowie i sztolni Gustaw stwierdzono potrzebę podjęcia dodatkowych działań ochronnych, ponieważ zauważono uszkodzenia krat chroniących zimowiska przed niekontrolowaną i niepożądaną ingerencją ludzi. Naprawa zabezpieczeń odbyła się pod koniec października. W obu przypadkach zabezpieczenia zostały również oczyszczone i zakonserwowane. Wyniki kontroli sztolni górnej i sztolni dolnej kopalni Tąpadała w Masywie Ślęży, złożone w połowie listopada, ujawniły potrzebę naprawy jednej z krat, jak również uprzątnięcie okolic sztolni. Niestety, z uwagi na termin naprawa nie jest możliwa w tym roku.
Oprócz kontroli zimowisk nietoperzy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu zlecił sprzątnie guana na strychach dwóch kościołów zlokalizowanych w obszarach Natura 2000 Kościół w Konradowie PLH020008 i Ostoja nad Bobrem PLH020054 tj.: Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Konradowie oraz Kościoła pw. Świętego Mikołaja Biskupa we Wleniu, gdzie znajdują się jedne z największych na terenie Dolnego Śląska i w całej Polsce kolonii rozrodczych nocka dużego Myotis myotis.
Fot.: T. Gottfried