Krajobraz napędem rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej
26 września 2014 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu odbyło się seminarium poświęcone krajobrazowi jako sile napędowej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Spotkanie, które odbyło się z inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia Lokalnej Organizacji Turystycznej „Aglomeracja Wałbrzyska” otworzył dr Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha.
Aglomeracja Wałbrzyska jest obszarem gospodarczym o bezprecedensowej skali wyzwań. Upadek przemysłu, który przez kilka stuleci był motorem jej rozwoju pozostawił wiele poważnych problemów związanych z degradacją przestrzeni, zarówno w wymiarze krajobrazowym jak i gospodarczym. Podjęty trud wspólnego zmierzenia się z tymi problemami w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych daje nadzieje na odwrócenie niekorzystnych zjawisk na jej obszarze, a szczególne położenie poszczególnych samorządów prowokuje do nowego spojrzenia na rolę krajobrazu w gospodarce. Stąd pierwszym zagadnieniem omawianym na spotkaniu był temat krajobrazu jako potencjału rozwoju gmin. Doświadczenia w tym zakresie przedstawili zaproszeni eksperci prof. Tomasz Ossowicz, mgr inż. Janusz Korzeń, prof. Bogusław Wojtyszyn, prof. Alina Drapella-Hermansdorfer. Przedstawiono również możliwości wykorzystania krajobrazu jako lokomotywy rozwoju na przykładzie miejscowości: Sokołowsko, Wałbrzych, Głuszyca-Walim-Jedlina oraz Kotliny Kamiennogórskiej.
Uczestnicy spotkania pozytywnie ocenili możliwość dyskusji i bezpośredniej wymiany informacji, a także możliwość zapoznania się z przykładowymi koncepcjami zagospodarowania przestrzennego Aglomeracji Wałbrzyskiej w konkretnych uwarunkowaniach przyrodniczych. Ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu wystąpił dr Janusz Skrężyna, który m.in. zwrócił uwagę na uwarunkowania prawne ochrony i kształtowania krajobrazu w ramach trzech ustaw: o ochronie przyrody, o planowaniu przestrzennym i Prawo ochrony środowiska.
Fot.: RDOŚ we Wrocławiu